Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

Više od 1500 zaposlenih završilo edukaciju u prevenciji zavisnosti od igara na sreću

Udruženje priređivača igara će, zajednički projekat prevencije sa Specijalnom bolnicom za bolesti zavisnosti, prezentovati na međunarodnom skupu u Sofiji.

Beograd, 12.10. 2011. – Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) održalo je danas konferenciju za medije, povodom godišnjice rada Udruženja i godinu dana realizacije prve faze edukacije za prevenciju zavisnosti od igara na sreću. Na konferenciji je kroz kritički osvrt na aktuelno stanje u oblasti igara na sreću istaknuta potreba da se u Srbiji donese novi, savremen, evropski Zakon o igrama na sreću.

[envira-gallery id=”401″]

Zahvaljujući kvalitetnom radu i reprezentativnom tržišnom učešću-kompanije članice Udruženja pokrivaju preko 50% tržišta u Srbiji, UPIS je za nešto više od godinu dana postojanja prepoznat kao kredibilan i relevantan sagovornik nadležnih državnih organa u kreiranju normativnih rešenja u oblasti igara na sreću u Srbiji.

Više od 1500 zaposlenih u kompanijama – članicama Udruženja priređivača igara na sreću završilo je edukaciju za prevenciju zavisnosti od igara na sreću. U skladu sa međunardnim standardima, svi oni su dobili individualne sertifikate o svojoj osposobljenosti dok se u poslovnicama, na vidnom mestu nalaze sertifikati koji potvrđuju da je osoblje te poslovnice osposobljeno za prepoznavanje i otkrivanje simptoma potencijalne zavisnosti od igara na sreću.

UPIS i dalje, u saradnji sa Specijalnom bolnicom za bolesti zavisnosti, nastavlja sa edukacijom po gradovima Srbije tako da će do kraja ove godine oko 2000 zaposlenih dobiti sertifikate o osposobljenosti. Takođe, obaveza i svih novoprimljenih radnika će biti da završe obuku u Drajzerovoj.

Upravo je taj projekat prevencije prepoznat i van granica naše zemlje i Udruženje je dobilo poziv da ga zvanično prezentuje na Samitu priređivača igara na sreću istočne Evrope koji se 17. oktobra održava u Sofiji.

Stanje u oblasti igara na sreću u ovom trenutku je zabrinjavajuće. Kao posledica zastarelih i destimulativnih normativnih rešenja, karakterišu ga postojanje neprincipijelnih monopola, nerealno visoke naknade i takse i znatno nelegalno tržište. Sve to nanosi višestruku štetu državnom budžetu i otežava poslovanje priređivačima, rekao je koordinator UPIS-a Zoran Milošević. Milošević je naglasio i da će uslovi privređivanja, ukoliko se zadrže visoke takse i naknade biti još teži i uz zadržavanje postojećeg monopola, posebno u regulisanju igara na sreću preko interneta, nastaviće se jačanje nelegalnog tržišta i povećati odliv novčanih sredstava iz zemlje.

Upravo iz tih razloga, Udruženje traži da se više uvažava glas priređivača, i da se oblast igara na sreću konačno uredi novim, savremenim Zakonom, koji će tu oblast urediti po ugledu na zemlje Evropske unije i druge razvijene države i na taj način pomoći da se očuvaju radna mesta i podstaknu nove investicije u ovoj industrijskoj grani koja se u punoj meri uvažava svuda u svetu.

en_USEnglish